Zveme vás na Maraton psaní dopisů

Dovolujeme si Vás pozvat na 5. ročník Maratonu psaní dopisů na Sázavské. Maraton psaní dopisů je mezinárodní lidskoprávní akce, zaštítěná Amnesty International. Cílem je napsat co nejvíce dopisů na podporu neprávem vězněných či stíhaných lidí po celém světě. Dopis je možné napsat přímo jim, nebo také na protest vládě, která je za jejich rozsudek zodpovědná.

Akce se bude konat 14.12.2023 od 15:00 na Sázavské v učebně geografie a můžete zde strávit kolik času budete chtít.  

Chcete si napsat dopis, ale na akci nemůžete dorazit?

Nebojte se, i pro Vás máme možnost. Během akce  budeme také přitomni na online Meetu, kde se také budete moci zeptat na jakékoliv nejasnosti.  Online schůzka bude probíhat ve stejném čase jako akce ve škole. Link na Meet najdete ZDE.

Pokud se rozhodnete napsat jeden nebo více dopisů doma, ať už během onlinu nebo kdykoliv později, prosím doneste Vaše dopisy do kanceláře školy nejpozději do 18.12. 2023 15:00. Poté už budeme všechny dopisy donášet do sídla Amnesty International v Praze, odkud budou odeslány.

 

Pokud máte nějaké otázky, nebojte se na nás obrátit prostřednictvím našich školních mailů. 

Těšíme se na Vás na akci!

Monika Marianová (IB 1), David Kolář (Oktáva), Lucie Červenková (Septima), Magdalena Eliášová (4.C), Adéla Suchánková (4.B)


 

Letošní případy:

Uncle Pabai and uncle Paul (Austrálie)

Klimatická změna a zvyšující se hladina moře bere lidem z národa Guda domovy, pole i hřbitovy. Toto je případ i těchto dvou mužů z původního národa na severu Austrálie. Požadujeme zachování území národa Guda a snížení uhlíkových emisí o tolik, aby se zabránilo ničivým dopadům klimatické změny.

Maung Sawyeddollah (Myanmar)

Tento mladý muž patří k početné etnické menšině Rohingů, která je již léta terčem nenávistí v Myanmaru. V roce 2017 vyvrcholila nenávistná kampaň na Facebooku a myanmarská vláda rozpoutala rozsáhlé etnické čistky. Požadujeme, aby prezident a výkonný ředitel META zajistil odškodnění a financování vzdělávacích programů Rohingů a přijal nástroje proti šíření nenávisti na sociálních sítích.

Justyna Wydrzyńska (Polsko)

Kvůli rozhodnutí polského Ústavního soudu z roku 2020, které znemožnilo interrupci těhotenství, byla Justyna odsouzena k osmi měsícům veřejně prospěšných prací. Justyna totiž poskytla potratové pilulky ženě, která kvůli těhotenství se svým násilnickým partnerem trpěla depresemi. Požadujeme, aby polský generální prokurátor zajistil zrušení Justynina nespravedlivého rozsudku a zabránil dalším obviněním kvůli legitimní ochraně lidských práv.

Chaima Issa (Tunisko)

Tuniská aktivistka Chaima Issa byla přes čtyřmi měsíci nespravedlivě držena ve vazbě, kvůli obvinění z údajného spiknutí. Byla sice propuštěna, ale její obvinění trvá a pokud ji vojenský soud shledá vinnou, hrozí jí až 10 let vězení. Požadujeme, aby tuniský prezident zajistil okamžité stažení všech jejích obvinění a aby dodržoval zásady právního státu.

Idris Arsamikov (Rusko)

Idris Arsamikov přiletěl loni v březnu na pohřeb svého otce do Čečenska, kde byl ovšem zatčen a mučen neznámo kde. Důvodem pro jeho nespravedlivé držení a mučení je jeho sexualita. Homosexuálové jsou totiž v Čečensku již řadu let terčem krutého pronásledování. Požadujeme, aby Čečenský vedoucí vyšetřovacího výboru zajistil konec mučení a poskytnutí informací o místě, kde je Idris Arsamikov svévolně držen. Také požadujeme, aby bylo Idrisovi umožněno setkání s jeho právníkem.

Ahmed Mansoor (Spojené arabské emiráty)

Blogger and aktivista Ahmed Mansoor ze Spojených arabských emirátů je odsouzen na 10 let vězení. Díky němu se světová veřejnost mohla dozvědět o svévolném zadržování, mučení a zmanipulovaných soudech v jeho zemi. Bohužel za to byl v roce 2017 zatčen. Ahmed je momentálně držen v naprosté izolaci, je mu odpírán kontakt s jeho rodinou ai dalšími vězni a z cely mu byla odebrána postel. Dokonce mu bylo zabaveno všechno jeho oblečení kromě jednoho trička. Požadujeme, aby prezident Spojených arabských emirátů zajistil propuštění Ahmeda Mansoora.

Více se o jednotlivých případech můžete dozvědět na https://maraton.amnesty.cz/.