Třída 3.B v Zašovicích

Třída 3.B v Zašovicích

autoři: studenti šestiletého studijního programu GEVO Jižní Město (3.B)

Ve dnech 4.–6. 10. 2023 jsme trávili čas v Chaloupkách Zašovice. Jedná se o organizaci v Kraji Vysočina působící od roku 1992, která pomáhá vést mladé lidi k ochraně přírody.  Pořádají mnoho aktivit pro mládež spojených s přírodou, my jsme se účastnili ekokurzu, který absolvuje každá třída naší školy ve třetím ročníku šestiletého studia nebo v prvním ročníku čtyřletého. Celý pobyt byl nabitý prací a zábavou. Naučili jsme se mnoho dovedností týkajících se života na farmě, stavěli jsme ohradu pro krávy nebo jsme vyráběli sýr a máslo (níže je popsaný proces výroby), které jsme následně také ochutnali.

První den jsme byli posláni vykydat pastvinu. Druhý den nás pan domácí Tomáš poprosil o pomoc s výstavbou elektrického ohradníku pro krávy. Každý dostal svou práci. Někdo zatloukal hlavní kovové tyče, holky měřily a připevňovaly plastové tyčky do země a zbytek obmotával ohradu elektrickým drátem. Nikdo z nás neznal správný postup, a proto jsme měli poměrně velké trable a museli jsme svoji práci několikrát opravovat. Tím se nám potvrzuje přísloví „dvakrát měř, jednou řež”. Proces to byl náročný, ale vše jsme společnými silami dotáhli do konce.

Nepracovali jsme jenom u zvířat, ale pomáhali jsme také s rekonstrukcí střechy. Vytvořili jsme lidský řetěz a postupně si podávali tašky ze dvora po žebříku až na půdu, kde jsme je spolu s panem domácím Tomášem skládali na hromady. Jelikož nás bylo dost, tak jsme si tašky podávali z ruky do ruky a práce šla jak po másle. K dobré pracovní náladě pomohlo i společné zpívání. Celkově jsme přemístili přes 300 tašek. Poslední přenášená taška obdržela od každého účastníka zájezdu včetně profesorů pusu, protože jsme měli radost z dokončené práce.

Pobytem na farmě v Zašovicích, jsme se naučili zemědělským pracím a ochutnali vlastnoručně vyrobené mléčné výrobky. Cílem pobytu bylo také stmelit třídní kolektiv, čemuž pomohl volný program po večeři, při kterém jsme společně trávili čas třeba hraním stolních her nebo sledováním noční oblohy. Z ekokurzu jsme si tak odvezli krásné vzpomínky a zážitky.

Další dva odstavce jsou věnovány Otylce (celebritě GEVO JM) a detailnímu popisu výroby másla a sýrů pro lepší představu o dílčí náplni ekokurzu.

Otylka stále žije!

Před odjezdem jsme se společně fotili před chlívkem známého prasete Otýlie. Otylka je okolo 16 let stará a váží skoro 300 kg. Pan domácí Tomáš, chodí každé ráno Otylku kontrolovat, vzhledem k jejímu pokročilému věku o ni už má starost. Na GEVU je Otylka známá, protože od doby, co naše škola jezdí na zájezdy do Zašovic, se s ní každá třída při svém pobytu setkala.

Výroba másla a sýrů

Výrobě másla a sýrů jsme se věnovali hned po příjezdu. Dostali jsme mléko už ohřáté na správnou teplotu, přidali syřidlo a pak zbývalo jen čekat. Po nějakém čase začalo mléko tuhnout a tvořila se kolem nažloutlá tekutina – syrovátka. Syrovátku jsme museli dostat pryč, takže jsme náš ještě ne hotový sýr museli nakrájet na malé kostky a míchat, aby se nespojily a nestal se ze směsi tvaroh. Po nějaké době jsme sýrové kostky přemístili do nádob a nechali přes noc ztuhnout a odležet.

Ve chvíli, kdy sýr odpočíval, jsme mohli začít vyrábět i máslo. To bylo ještě zábavnější, protože je několik způsobů, jak máslo vyrobit a mohli jsme si vyzkoušet spoustu z nich. První spočíval v tom, že jsme dostali malou zavařovací sklenici se smetanou a měli jsme s ní třepat tak dlouho, dokud se nesrazí v hrudku másla. Bylo to náročné, ale střídali jsme se, takže jsme ve výsledku měli několik hrudek másla a velkou sklenici zbylého podmáslí.

Byl to opravdu úžasný zážitek a každá snídaně s naším máslem byla chutnější.