Stáž na vysoké škole v Německu očima našeho studenta

Stáž na vysoké škole v Německu očima našeho studenta

Na konci března 2023 jsem měl během vysokoškolských stáží příležitost navštívit Technische Universität Clausthal v Dolním Sasku. Technická univerzita se nachází v bývalém těžařském městě a byla založena roku 1775. Chemické ústavy se především zabývají výzkumem polymerů a polymeračních procesů. Zároveň je to jedna z nejlepších univerzit v Německu v oblasti metalugrie. V mém týdnu jsem navštívil ústav pro organickou chemii, fyzikální chemii, technickou chemii a elektrochemii.

Moji stáž vedl pan apl. Prof. Dr. Jörgem Adamsem z ústavu fyzikální chemie. Vše probíhalo v němčině, a tak jsem se musel rychle přizpůsobit vysokoškolské němčině. Provedli jsme několik experimentů a zároveň mi p. Adams k tomu dal výklad. Později mi i ukázal výzkum s barvivy, který momentálně provádí, díky kterému jsme schopni měřit délky až v nanometrech.

Na dalších ústavech jsem dostal několik dalších výkladů, zejména o vybavení, kterým disponují. Například na ústavu organické chemie to byl zrovna NMR spektroskop s cenovkou přes 300 tisíc Euro (video spektroskopu naleznete zde) NMR spektroskop je unikátní tím, že nám dokáže přesně říci strukturu molekuly, tj. jaký vodík (případně substituent) je navázán na jaký uhlík. Mimo jiné jsem například pracoval i s IR spektroskopem.

Zpráva o stáži od Martina Mojžíše