Milí Sázavští

Lelkujete rádi? Zpíváte jak slavík? Přinesla vás vrána či čáp? Nosíte na hlavě vrabčí hnízdo? Jste ranní ptáčata nebo spíše sovy? Visí vám doma na zdi kukačky? Vidíte jak ostříž? Líbí se vám Labutí jezero?  Nebo vám dokonce pečení holubi létají rovnou vy víte kam?

Pak je to znamení, že se máte zapojit do výzvy LELEK a vyrazit do terénu s očima otevřenýma. Ale pozor „lelkovat“ můžete dokonce i z okna či na balkóně, stačí prostě pozorovat kde co lítá.

O co ve výzvě půjde?

O spatření co největšího počtu ptačích druhů během jednoho týdne.

Výzva je vyhlášena u příležitosti dne ptactva, který je v kalendáři přiřazen k 1. dubnu a v tento den také výzva začíná. Končí o týden později, ve středu 7. dubna.

Pravidla jsou velmi jednoduchá. Během týdne si zapisujete každý pozorovaný druh ptáka (=1bod). Každý druh může být na seznamu pouze jednou. Pokud neurčíte ptáka do druhu, ale pouze do rodu, čili víte-li například, že je to drozd, ale nevíte zda kvíčala či cvrčala, napište na seznam alespoň rod, získáte tak alespoň půlbod. Prémie za zpozorování lelka = 10 bodů.

Váš seznam můžete posílat průběžně, nebo najednou na konci pozorovacího týdne, nejpozději však do čtvrtka 8.dubna 14:00 na adresu michal.miko@gevo.cz

Vaše (a samozřejmě také mé) výsledky lelkování budu zveřejňovat průběžně, tak jak budou přicházet, každý večer v této tabulce a ve čtvrtek večer 8. 4. 2021 z ní vyčteme mistra v lelkování.

 

Soutěžní kategorie. Kromě absolutního mistra v lelkování, bude vyhlášen mistr nižšího gymnázia, vyššího gymnázia, nejvíc lelkující třída (podmínkou je účast alespoň 5 pozorovatelů ze třídy) a pozor je tu i speciální kategorie nejvíc lelkující rodina – do lelkování můžete zapojit až 3 další pozorovatele z rodiny (klidně i strejdy, tety, babičky, dědečky, bratrance, sestřenice,… kteří bydlí v jiných místech) v tomto případě jen k pozorovanému druhu připište i kdo je pozorovatel, čili například: Orel mořský (děda).

 

Na druhém listu tabulky bude postupně růst seznam ptáků, které během týdne lelkování zpozoruje alespoň jeden „Sázavský“, jsem zvědav jestli společně překonáme číslo 40.

 

A na závěr několik rad do začátku. Nejvíce ptáků je obvykle k vidění ráno. V ČR je 400 druhů ptáků, vyšší číslo by bylo pozoruhodné, užitečným pomocníkem při lelkování může být aplikace birdNET, inspirací seznam aktuálně pozorovaných druhů v ČR avif a spoustu rad od odborníků je k vidění v 15. díle pořadu ornitolog na drátě, který je celý věnován pozorování ptáků neboli birdwatchingu, k vidění zde.

Nezbývá než popřát všem lelkujícím, ať je na jejich seznamu, alespoň jeden „lifer“.

Lelkování zdar!

PS: Jsem velmi zvědav na jaké číslo se po týdnu vyšplhá GEVO seznam pozorovaných opeřenců.

Michal Miko

 

zdroj obrázku: https://www.pinterest.ph/pin/66498531973802932/