Pokud jste se již naplno vrhli do Vévody z Edinburgu, mám tady pro Vás pár rad a tipů. Začnu s mými osobními chybami nebo postřehy. 

Jednou z prvních věcí, kterou musíte splnit hned na začátku je registrace. Zkontrolujte si při zadávání údajů Váš správný email, ale také e-mail Vašich rodičů, který je potřebný pokud Vám ještě není 18.

Já osobně jsem zadala špatný e-mail rodičů a hned se tím celá registrace zkomplikovala a zbytečně protáhla.

Velmi pravděpodobně budete během tohoto programu používat užitečnou mobilní aplikaci, kde si budete moci zapisovat Vaše splněné úkoly do jednotlivých kategorií. Je možné si je zapisovat také přes počítač, ale já zatím osobně vyzkoušela jen již zmíněnou aplikaci v telefonu. Proto tedy mám pro Vás tip, když si mobilní aplikaci budete spouštět. Hned na začátku je nutné si zapsat jednotlivé cíle v daných kategoriích. Doporučuji, abyste si nejdříve zapsali ty kategorie, které jste si zvolili jako vedlejší. Tu nejhlavnější, a tedy také nejdelší, si zapište až na konec. Já to udělala přesně naopak, takže jsem podle aplikace najednou jako hlavní aktivitu měla něco jiného než jsem původně chtěla. Změnit to pak může akorát Váš vedoucí, což u mě paní profesorka Aneta Andrle vyřešila rychlostí blesku, ale pro někoho by to mohly být zbytečné komplikace. 

Jedním z mých dalších tipů je, abyste si plánovali přesné časy, kdy budete úkoly plnit. Jinak se Vám může stát, že všechny aktivity budete plnit na poslední chvíli v neděli večer. 

A mým posledním tipem je, abyste si zapisovali odvedené aktivity co nejdříve můžete a co nejpřesněji dokážete. Nejenom že budete mít svěžejší paměť, ale také i podrobnější popisy činností a podle mě dvojnásobně zlepšený pocit z odvedené práce. Když hned uvidíte černé na bílém, co jste právě dokázali, mohlo by to mít také dvojitý radostný efekt. 

Na závěr tu pro Vás mám shrnutí velmi užitečných platforem přímo od DofE s jejich radami a návody. Po rozkliknutí webové stránky DofE v sekci pro účastníky máte hned možnost zjistit si něco více o online registraci a nebo sbírce materiálů pro již zúčastněné, pro zjednodušení přikládám odkaz zde: https://www.dofe.cz/pro-ucastniky. Velmi dobré mi přijdou DofE Youtube kanály ať už se jedná o ten český nebo mezinárodní, kde můžete najít tipy od startovní registrace, přes inspirativní příběhy účastníků až po finální přípravu na expedici. Odkaz na český Youtube kanál máte zde: https://www.youtube.com/user/DofEAwardCZ. Ten mezinárodní je hned tady: https://www.youtube.com/user/intaward

Budu šťastná, pokud Vám výše vypsané tipy k něčemu budou a ušetří Váš čas. 

Eliška Šnajdrová, kvinta B.