Dokument V síti patří k těm, o kterém se bude mluvit ještě dlouho. Jeho téma bylo dlouho tabu – zneužívání nezletilých na internetu. Projekce společně s navazující besedou se spolurežisérkou Barborou Chalupovou byla poslední školní akcí před vynuceným studijním volnem.

Rádi zveřejňujeme výběr z reakcí těch diváků, kterým především byl dokument určen – studentům starších 12 let. Většina z jejich reakcí zmiňuje shodně dvě věci – údiv až šok z toho, jak manipulativně a agresivně se chovají sexuální predátoři na internetu a počet, kolik jich je,  a současně velký obdiv k aktérkám dokumentu – Tereze Těžké, Sabině Dlouhé a Anežce Pithartové pro to, čím vším si musely projít. A nezvykle často se objevují i slova uznání pro autory filmu, že se rozhodli toto téma zpracovat. My, učitelé, se rádi připojujeme.

(použité fotografie: https://www.aerofilms.cz/v-siti)

Dokument V síti se zaměřuje na bezpečnost dětí na internetu. Celkově šlo o 3 dospělé herečky, které vypadají na 12 let a na různých sociálních sítích nebo internetových stránkách (lide.cz, Facebook, atd.) během 10 filmových dní ukazovali jak se chovat nemáme a co v případě žádosti dospělého muže/ženy o nějaké fotky a osobní setkání dělat. Dokument mě v mnoha případech překvapil, jako například v množství predátorů, kterých bylo na 3 holky opravdu hodně. Herečky podle mě provedly skvělý výkon a celkem jsem se i poučila. Nikdy bych nečekala, čeho jsou lidé schopní- vydírání, sexuální narážky, posílání porna a žádost o nahé fotky, které pár predátorů zveřejnilo.

Dokument končil pár osobními setkáními, které většinou končili doslova únikem predátorů (nebo hereček, které rády vylévají limonády do cizích obličejů😊) ze schůzky. Rozhodně bych dokument V síti doporučila úplně všem. Bylo tam hodně zajímavých chvílí, které stojí za to je vidět.
Vanda, sekunda

Film V síti byl pro mě neuvěřitelně moc překvapující. Věděla jsem do čeho jdu, o filmu jsme se předtím bavili ve škole a viděla jsem trailery, ale nevěděla jsem jak strašný ty příběhy a lidi tam budou. Například myslela jsem si že většinou budou ti predátoři muži ve středním věku (což taky byli), ale to že tam byli staří pánové kolem 70ti let, páry, a nějaké ženy to mě velmi překvapilo. Pomyšlení že lidi co mají děti, snad i vnoučata by tohle mohli udělat někomu mě zaráží, a to že predátor může být kdokoli, někdo z našeho okolí, … je strašné. … jsem ráda že jsem ten film viděla, protože mě to vrátilo zpátky do reality. Nikdy mě nenapadlo že by tohle predátorství a zneužívání dětí bylo tak časté.
Sofie, kvarta

…Vůbec jsem nevěděl kolik lidí dělá tak strašné věci jako zneužívání malých dětí. Zároveň mne zarazilo, že někteří byli opravdu chytří a věděli co přesně mají dělat (například muž, který organizoval dětské tábory). Nové pro mne také bylo jak tento muž rozhazoval sítě tak do široka, protože byl se všemi třemi herečkami v kontaktu v tu samou dobu (což je ale asi i dobré znamení toho, že moc dívek se nechytí).
Teodor, sekunda

… V ateliéru jim vytvořili dětské pokoje s jejich věcmi a pokoje vybavily sledovacími kamerami.  Dívkám založili účty s jejich fotografiemi. … Při každém hovoru či zprávě dívky upozorňovaly na svůj věk (že jim je dvanáct), ale mužům- sexuálním predátorům to nevadilo. Snažili se dívky zmanipulovat, aby jim poslaly své intimní fotografie, … když je poslaly, začali je predátoři vydírat, že je pošlou jejich matkám nebo je zveřejní na sociálních sítích. Cílem tohoto vydírání bylo, aby se dívky svlékly přímo před nimi. Došlo i k osobním schůzkám, které se odehrávaly v kavárně. Schůzky byly zaznamenávány na kameru a dívky byly hlídány ochrankou.  Za celou dobu se ozval jen jeden muž, který si chtěl pouze dopisovat, aniž by požadoval něco dalšího. Většina ostatních požadovala sexuální fotografie a videa.
Po zhlédnutí dokumentu proběhla beseda s paní režisérkou dokumentu a jednou z obětí sexuálního útoku slečnou Lucií (atletkou), podle jejího příběhu, mám dojem, byl dokument natočen. Jsem moc ráda, že jsem dokument mohla vidět a poslechnout si besedu. Oboje se mi moc líbilo. Po skončení dokumentu jsem měla zvláštní pocit a nemohla ani neměla potřebu nic říkat. Přišlo mi to neuvěřitelné!!! Nejvíc mě v celém dokumentu šokoval počet predátorů. Nesmírně obdivuji herečky- Anežku Pithartovou, Terezu Těžkou a Sabinu Dlouhou za to, jak natáčení zvládly, a režisérku dokumentu, že ho natočila. Muselo to pro ně být velmi psychicky náročné. Myslím si, že dokument by měl vidět každý, kdo tráví hodně času na sociálních sítích nebo si píše s cizími lidmi, protože si mnoho z nás nemusí uvědomit, co vše se může stát. Snad si to po zhlédnutí tohoto dokumentu všichni uvědomí…
Julie,tercie

Film „V síti“ byl velmi podařený. Byla zde chvílemi i vtipná atmosféra. Velká většina filmu byla ale vážná a nebylo moc příjemné se na to dívat. I pro mě, člověka co si ze všeho dělá legraci. Chvílemi bylo těžké si uvědomit, že ti lidi, kteří jsou za těmi monitory nejsou herci, ale normální lidé. I když je o nich těžké říci „normální lidé“. Film byl jinak moc dobře natočený a zpracovaný. …
Kristián, kvinta

Dokument V síti vznikl, aby zvýšil povědomí o tom, co se děje stovkám mladistvých dívek i chlapců za obrazovkou. … Celá akce byla velmi dobře právně ošetřená, díky tomu, že celý projekt konzultovali s právníky. Na place měli psychology, právníky i sexuoložku, se kterými mohly herečky cokoliv konzultovat po dobu natáčení. Z tohoto filmu plyne obrovské ponaučení pro mnoho nezletilých lidí, co jsou aktivní na sociálních sítích a co komunikují přes soc. sítě.

Na dokumentu se mi líbilo, že se tohoto tématu vůbec někdo ujal a zpracoval to ve formě, ze které se může hodně dětí i dospělých naučit mnoho věcí. I když pro některé nemusí být příjemné se na dokument dívat, nebo o tomto tématu mluvit, je toto téma je hodně důležité a týká se tisíců dětí a mladistvých nejen v ČR. Proto by se povědomí o této problematice mělo šířit podle mě mezi lidi napříč generacemi, ať už je to pomocí tohoto dokumentu, nebo jinak. Také se mi líbilo, že to dotáhli až k osobním setkáním. … Mě osobně se nelíbily záběry na intimní části těl mužů, ale na druhou stranu, kdyby tam nebyly, mnoho lidí by tento film nemuselo brát vážně a nechápalo by, čím si kvůli tomu musely hlavní herečky projít (i když v naší verzi těchto záběrů byl pouze zlomek). Výkony hlavních hereček mi přišly perfektní, i když jejich reakce a činy nevycházely přímo z myslí dvanáctiletých dívek, dokázaly přesvědčit predátory, že jim je dvanáct.

Závěrečná diskuse s režisérkou a obětí sex. obtěžování mi přišla velmi naučná. Jsem ráda, že atletka Lucie s námi hovořila o její zkušenosti a že k nám byla otevřená. Pro ni určitě muselo být těžké o tom takto veřejně mluvit před desítkami studentů a nám to udělalo představu o tom, že se to může stát opravdu komukoliv, i když si dáme pozor. Diskuse s režisérkou mi přišla také velmi důležitá, protože při ní jsme se dozvěděli o vyrábění filmu a jaké to bylo při jeho natáčení. Mohli jsme se jí (i oběti sex. obtěžování) ptát na otázky, které nám ony dvě mohli zodpovědět z první ruky. Celkově jsem ráda, že jsme mohli film vidět a mohli být součástí diskuse a hodně se toho dozvědět.
Monika, tercie

… Osobně jsem několikrát něco zaslechl o takovýchto predátorech, takže spoustu věcí, jako například, že nemáme nikomu posílat intimní fotky, jsem věděl. Ale bylo pro mě nové třeba to, že tito sexuální predátoři posílají svým „obětem“ také intimní fotografie nebo videa. Osobně si myslím, že herečky odvedly skvělou práci a že takto varovaly spoustu lidí. Zároveň to pro ně nejspíš bylo docela těžké.
Určitě bych tento film doporučil kamarádům i rodině, protože je velice naučný a informativní.
Daniel, sekunda

Když jsem přišel do sálu, očekával jsem, že to bude jen nudný dokument, ve kterém se budou opakovat pořád ty samé věci co mi doma říkají rodiče (nepovídej si s nikým koho neznáš přes sociální sítě atd.). Po zhlédnutí dokumentu jsem se však dozvěděl spoustu nových informací (např. jakými způsoby vás mohou sexuální predátoři mohou zmanipulovat). Hlavní tři herečky opravdu vypadaly jako dvanáctileté holky což jsem vůbec nečekal. Nejvíce mě na filmu překvapilo, že režiséři dokázali zkonstruovat falešnou kavárnu. Film bych doporučil shlédnout své rodině a hlavně své sestře.
Václav, sekunda

Ten dokument se mi líbil, nebyl nudný a byl zajímavý. Části byly fakt hodně nechutný a obecně jsem dost znechucena z toho co dělají lidi na internetu. Nejvíc mě překvapilo to, co dělali ti lidé když se s těma holkama setkali. Podle mě, ten film ponaučil hodně lidí a některým se vryl do paměti. Podle mě, ty tři hlavní herečky odvedly úžasnou práci a docela se divím že to zvládly.
Eliška, tercie

Já sama jsem byla velice překvapená, jak se celý tento dokument vyvíjel. Byla jsem šokovaná, že se dospělí muži, kteří mají ve svém okolí normálně malé děti by se vůbec dopustili něčeho takového. … Zároveň jsem velice ráda, že se takovýto dokument zrealizoval, aby dal najevo, že internet se může stát velkým problémem pro mladá děvčata, jestli si nedají pozor. Přijde mi to jako důležité varování a ponaučení pro lidi mého věku. Nakonec jsem ale ráda, že se herečkám nic závažného nestalo, a že byly vůbec schopné si něčím takovým projít.
Marie, tercie

Dokument se hlavně zabírá tím, jak je internet v dnešní době nebezpečný a jak může skoro i dospělí člověk někomu tak jednoduše naletět. Také mě překvapilo jak tyto lidi (predátoři) dokážou takhle s člověkem zacházet právě skrze psychiku. Bylo také ohromující až hrozivé kolik lidí těmto herečkám napsalo za ne tak dlouhou dobu. Herečky ale i vzhledem k tlaku ze strany predátorů hrály výborně. Kdyby na začátku nezmiňovaly, že jim není 12 tak bych ani náhodou nepoznal že jim je přes 18 let což bylo ale také díky maskérkám. I když se film může zdát na první pohled jako normální dokument tak ve skutečnosti je celkem drsný, hlavně protože když si představíte, že se tohle vážně děje. Ale i přes to bych tento film doporučil většině svých kamarádů.
Kryštof, sekunda

…Byla jsem šokovaná z toho, že na internetu potkali jenom 1 normálního kluka/muže kdo nechtěl hned po dívce intimní fotky nebo ať se svlíkne nebo něco. Rozhodně bych to doporučila kámoškám nebo rodině ať se na to taky podívají. Ty herečky, které hrály v tom dokumentu byly skvělé, hrály výborně a vždycky se v tom setkání/ volání zachovaly dobře ačkoliv správně. A prostě mě nejvíc překvapilo to, že je na internetu prostě tolik predátorů a tolik hrozných lidí, nikdy bych si nemohla představit tohle někomu udělat.
Lara, tercie

Na této verzi filmu mě překvapila jeho stručnost. Mnohé informace, které si měl divák odnést byli velmi obecné. Film měl zajímavé části. V jedné z nich byl popsán způsob, jak jednotliví „predátoři“ využívali slova v různých konverzacích. Tento film bych zpřístupnil dětem od desíti let, kdy už se dítě s tímto nebezpečím může setkat.
David, kvarta