Několik věhlasných vzdělávacích institucí (mezi nimi např. Matematicko-fyzikální fakulta UK) každý rok už 25 let spojuje síly, aby umožnili učitelům fyziky na unikátní přehlídce představit jiným učitelům fyziky své originální nápady pro výuku.

Nejedná se pochopitelně o nápady ledajaké – ale ty, jejichž prostřednictvím chtějí kreativní fyzikáři svůj předmět co nejlépe přiblížit studentům. A samozřejmě jim umožnit prostřednictvím zajímavých experimentů a dalších aktivit fyziku celkově lépe zvládnout a pochopit.

 

Proč o tom píšeme? Dora Pavlíková z loňské tercie u pana prof. Bočka na jaře před generální koronovou  karanténou vypracovávala školní projekt, během kterého vyrobila – považte – elektromagnetický katapult!  Moc se jí povedl, a tak se s panem profesorem domluvili, že ho – považte znovu – o prázdninách představí v rámci jeho příspěvku právě na Veletrhu nápadů učitelů fyziky.

Máme velkou radost, že se oběma projekt takhle hezky povedl a že společně slavili úspěch mezi ostatními fyzikáři.  Milá Doro, moc ti to za katedrou na MatFyzu slušelo, takže doufáme, že to nebylo naposledy a také se trochu neskromně těšíme, že nám svůj katapult předvedeš někdy ve škole 🙂

P.S. K dalšímu předváděnému experimentu publikovanému prof. Bočkem bohužel nemáme adekvátní informace, takže můžeme jen na základě fotodokumentace konstatovat, že i za pomoci rotujícího kotouče s magnety a dalších laboratorních pomůcek zvládne připravit kvalitní vajíčkovou omeletu :))