Před cca měsícem měli naši studenti možnost seznámit se svými parťáky z Rejsby Europæiske efterskole (REE) v Dánsku. A přesně za měsíc je uvítáme v u nás v Praze. To je ideální čas připomenout si, jaké to v Dánsku na výměně bylo, čím nás hostitelé zaujali a co u nás zkrátka nemáme.

Jak tedy viděli výměnu naši studenti a učitelé?

Bram Slooten, Kristian Kudela, Viktor Korbel, Margo Strokach:

Týdenní pobyt ve vesnici Rejsby poblíž nejstaršího města v Dánsku Ribe začal ve čtvrtek 31.1. 2019 6-ti hodinovou cestou vlakem do Hamburku. Po krátké 30-ti minutové pauze jsme se vydali s Regio expressem do Flensburgu. Náročnou cestu však zachránila skupinka dánských studentů, kteří se nás odhodlaně rozhodli vyzvednout. V pozdních večerních hodinách jsme se konečně dostali do cíle cesty. V hale jsme se poprvé seznámili s našimi výměnnými studenty z této školy. Všichni z nás si s nimi už dříve psali přes sociální sítě, a tudíž jsme sobě hned padli do oka.

Večeře a obecně příjem jídelních komponentů byl velice vyvážený a pro všechny by se zde našel ten pravý výběr. Kombinace zdravých produktů s mlékem se může pro chudáčky Čechy zdát jako smrtelný koktejl, ovšem žijeme v 21. století, a přece jen musíme respektovat odlišné kultury. V průběhu nabitého týdne jsme navštívili mnoho architektonických skvostů jako například města Aarhus či Esbjerg. Internátní komplex je hezky zařízený. Kromě ohromné tělocvičny s kulečníkem, herními konzolemi a posilovnou, zde mají i vybavenou hudební učebnu. Pokoje však na druhé straně tak výborné nebyli, jelikož jsme spali na zemi.

Ke konci bychom chtěli dodat, že jsme si program užili a vzhlížíme k jejich návštěvě v Praze.

 

Ivana Havlenová, Johana Kotková, Josefína Topolová, Kristina Dvořáková:

Zúčastnily jsme se výměnného pobytu v Dánsku s internátní školou ve městě Rejsby. Po příjezdu nás ihned zaujal interiér a vybavení školy. Výměnní studenti nás mile přivítali a hned nás přijali do kolektivu. Bydlely jsme s našimi výměnnými partnery na pokoji a trávily s nimi veškerý čas. Ve škole panovala přátelská atmosféra jak mezi jednotlivými studenty, tak i mezi studenty a učiteli. O víkendu jsme jely k výměnným partnerům do rodin, kde vládla velmi přátelská atmosféra. Rodiče nám vařily tradiční dánské jídlo, které nám všem velmi chutnalo. Program byl velmi pestrý, navštívily jsme například nejstarší město Ribe a druhé největší město Aarhus. Také nás zaujala dánská muzea, která byla interaktivní. Dánská kultura nás hodně zaujala, v mnohém se od české lišila, ale v něčem se jí podobala a některé “zvyky” byly úplně stejné. Celkově jsme si výměnu moc užili a jsme rády, že jsme takto mohli získat nové zážitky a zkušenosti.

 

Nykol Štíhlová, Zuzana Vlčková, Ondřej Dvořák a Antonie Šnoblová:

I přesto že byla cesta dlouhá, první večer strávený na škole Rejsby byl překvapivě povedený. I když to bude znít jako hodnocení od 5ti letého dítěte, milé mě překvapil nápad večerního cofee and cake. Kdy si kolem deváté hodiny pochutnáte na moučníku a kávě při konverzaci s vašimi přáteli. Nevýhoda této školy je, že večerka je určena na desátou hodinu večerní, kvůli čemu máte zvláštní pocit striktnosti ze strany školy. Avšak nejde o nějaký závažně omezující problém. První den jsme navštívili město Ribe, nejstarší město v Dánsku. Se spoustou krásných hrázděných domků. Zároveň jsme se usadili na krátký čas v malebné kavárně kde jsme si pochutnali na tradičním dánském pečivu a poměrně dobré kávě. Následně jsme navštívili katedrálu, která je nejstarší katedrálou v Dánsku. Z ní byl úžasný výhled na celé Ribe. Potom jsme odjeli na víkend do rodin našich výměnných partnerů. V neděli nás čekal návrat do školy. Večer jsme se dívali na Superbowl, což byla fakt hrozná nuda, ale měli jsme nachos se salsou. Druhý den jsme byli unavení a tak jsme hráli jen nějaké hry v tělocvičně. Škola, ve které jsme bydleli, byla fakt velká a bylo tu spoustu věcí jako kulečník a posilovna a tak jsme se tu nenudili. Další den jsme jeli asi dvě hodiny do města Aarhus. Byla tam galerie a duhový výhled. Potom jsme měli dlouhý rozchod. Byla fakt zima. Na Aarhusu je fakt hezký, že tam jsou všude kola. Ve středu jsme hned ráno vyrazili do muzea a taky akvária kde jsme si mohli pohladit rybičky a rejnoka. Taky jsme tam viděli rybu, která vypadala jako kaktus a byla hrozně roztomilá. Z akvária jsme odešli dřív, protože čtyři lidi mlátili hlavou do zdi a chtěli už odejít. Pak jsme se koukli na čtyři megaobří sochy lidí co sedí na židli a koukají se na oceán. Celkově se nám výlety po celém Dánsku vážně líbily i přes všudypřítomnou zimu. Dánové na nás byli taky moc milí.

 

Petra Ostrolucká, Karolína Janečková a Daniel Petrok:

Dánští studenti oslovují všechny své učitele, včetně pana ředitele, křestním jménem. Umíte si to představit? Ráno v Rejsby začíná společnou snídaní v 7:30 formou švédských stolů. Nejoblíbenější je toast se sýrem a marmeládou.

Studenti obývají malé dlouhé pokojíky, z nichž jsou některé součástí školní budovy a některé jsou v samostatně oddělených domcích. Dánové si navzájem natolik věří, že své pokojíky nezamykají a nechávají své věci volně přístupné, stejně tak jako kola na ulicích měst. Pokud jsme je chtěli zamknout my, nevěděli jsme jak. Nejinak tomu bylo i o víkendu, kdy naši studenti se svými dánskými partnery odjeli na víkend do rodin. Vzhledem k tomu, že má škola mnoho zahraničních studentů, odjíždělo pár našich studentů zpět do Německa.

V neděli po návratu z rodin čekal studenty dlouhý večer v duchu amerického fotbalu. Zlatý hřeb večera bylo sledování finále, tzv. Super Bowl, které začalo patnáct minut po půlnoci. Nejodolnější z nás, v čele s naším průvodcem Jamesem, fanouškem amerických Patriotů, vydrželi do časných ranních hodin.

Za poznáním jsme vyráželli autobusem do blízkých i vzdálenějších dánských měst. Hodně se nám líbila procházka po střeše musea moderního umění ve druhém největším městě Dánska Aarhusu. Vyhlídkový koridor hraje všemi barvami a proto se jmenuje Rainbow.

Zajímavé bylo i museum Tirpitz umístěné v bunkru z druhé světové války, kde měl být podle původního plánu umístěn jeden ze dvou gigantických kanónů, které měli za úkol bránit dánské pobřeží před vyloděním spojenců.

A teď je řada na nás, budeme se snažit, aby z Prahy odjížděli stejně spokojení jako my z Rejsby!