Studenti 4.A a sexty píší Karlu Čapkovi po návštěvě jeho domu ve Strži u Dobříše.

Milý Karle Čapku,

včera jsme navštívili tvůj dům ve Staré Huti, kde jsi žil se svou manželkou Olgou. Myslím, že je hezké, s jakou oddaností ses o dům a zahradu staral…Také jsem četla některá z tvých děl, například R.UR. nebo Bílou nemoc a tvé myšlenky ohledně války a nacismu byly pravdivé. Je škoda, že ti nenaslouchalo tenkrát víc lidí.

Milý Karle Čapku,

zdraví tě Václav Šulc, který tě má docela rád. Oceňuji tvou odvahu a ochotu zůstat s českým národem i v nejtěžších chvílích. Tvé knihy jsou velmi poučné a nadčasové… Mám k tobě jen jednu výhradu, a to jsou průvodkyně u tebe v muzeu, jsou zlé…

Milý Karle,

dlouho jsme se neviděli. Popravdě si už ani nepamatuji, kdy to bylo naposled. Chtěl jsem ti napsat, že máš hezký dům, jenom jeho umíštění je trochu depresivní. Je na studeném místě zarostlém keři a stromy, navíc pod úrovní toho rybníka, který je za hrází. Ale tvému stylu ponurého psaní to zřejmě svědčí, to nezpochybňuji. Chci se tě zeptat na jednu věc, jsi veliký fotograf… Myslíš si, že kdybys vyfotil svůj obývák, chtěl bys po mně pak za fotografii nějaké peníze? Docela by mě to zajímalo. Jo a máš v domě šílenou kosu, uvnitř snad ještě větší než venku… Zatop si.

Ale jinak tě mám rád!

Milý Karle Čapku,

tvá  milovaná Strž by bezodkladně potřebovala změnit personál. Nedá se nic dělat, ale když ty postarší dámy spravující tvůj odkaz nemají v lásce studenty, nevědomky pošlapávají budoucnost. Vsadím se s tebou o krabičku tvých oblíbených káhirek, že bys byl se mnou zajedno.

Líbil se mi tvůj dům, místo jako stvořené pro práci odřízlé od lákavých ruchů velkoměsta.

Drahý Karle Čapku,

moc se mi líbí tvoje vila. Ráda bych tu bydlela, ale jsem spíše městský typ. Dřív jsi mi nebyl moc sympatický, ale po přečtené Bílé nemoci a návštěvě Strže tě mám radši. V dětství jsme měla moc ráda Dášeňku, takže jsi mě docela zklamal, když jsi ji na chvíli dal Vančurovi, když tě zlobila… Jsem ráda, že jsi byl a pro Čechy jsi pořád hodně významný. Tu Nobelovku jsi měl dostat.

Milý Karle,

je mi líto, že ses trápil s nacisty, ale musím říct, že jsi měl od začátku pravdu To, co nám udělala Anglie a Francie, je nepochopitelné. Jsem rád, že můžu číst tvé knihy, protože jsi pro mě statečný a schopný muž, který, i když nemusel, se postavil za Čechy a pomáhal i prezidentovi v těžkých dobách.