Za návštěvou německých studentů z Hamburku se sotva stačily zavřít dveře a už tu máme další zahraniční hosty! V pondělí 7. října studenti Sázavské přivítali své protějšky z Gymnázia Hanse Sachse v Norimberku.

Hostitelské role se tentokrát ujali studenti a studentky z kvarty a z kvint A i B. Hned první den jsme vyrazili do historického centra města. Úvodní referáty, jimiž jsme hostům poskytli základní geografické, sociologické a historické informace o Praze, přednesli Sofie Zandlová a Otakar Nádoba.
V Muzeu Karlova mostu a na mostě samotném nás svými vědomostmi a vtipným přednesem pobavil Viktor Desrosiers.
Následná plavba po Vltavě probíhala ve veselé náladě. Kromě nevšedních výhledů se studenti spontánně začali vzájemně učit německy a česky.
Pak měl přijít tradiční malostranský  highlight – Lennonova zeď. Jenže…jak trefně prohlásil právě Viktor, viděli jsme z ní bohužel jen cover verzi.
Zato jsme si ale mohli s pouličním zpěvákem zazpívat a přidat parafrázi: „Imagine the Lennon Wall…“
Při prohlídce Pražského hradu jsme trochu zmokli a vymrzli, ale všichni statečně zvládli vyplnit pracovní listy, za což byli náležitě odměněni.
Selfie u okna, které hrálo hlavní roli při defenestraci královských místodržících v roce 1618, si hosté nenechali ujít.  A hned si také poznamenali umístění tohoto místa v Německu známého jako „okno do 30leté války“ na mapce Hradu.
Pak už nás čekal jen oběd a procházka kolem německé ambasády, kde jsme si povídali o třicetiletém výročí pádu železné opony. Kupodivu tato část vycházky zaujala naše hosty nejvýrazněji.
Ve středu 9. října jsme se vydali na celodenní výlet do královského města Kutné Hory. První zastávka patřila známé kostnici v Sedleci. Odtud jsme se ostrým pochodovým tempem pod vedením Adama přesunuli do historického centra města. V chrámu sv. Barbory jsme obdivovali jedinečnou architekturu pozdní gotiky a krásné barokní oltáře.
Nejzábavnější části našeho kutnohorského výletu byla bezpochyby návštěva středověkého dolů sv. Jiří.
Na závěr jsme si ještě prohlédli venkovní část muzea a slavný Vlašský dvůr…
… a pak hurá na nádraží a tradá domů!

Alena Michalová