Ve středu 27. února 2019. jsme navštívili s panem profesorem Preissem postprodukční studio SPOON v Holešovicích. Z celé návštěvy jsem byl nadšený, nic takového jsem předtím neviděl. Studio se zabývá postprodukčními úpravami, vizuálními efekty, 2D a 3D animacemi, zvukovými efekty a dalšími úpravami filmů, reklam, dokumentů, hudebních videí a dalších projektů.

Nejdřív jsme navštívili místo, kde pracuje pan Preiss. Tady se zabývají barevnou úpravou obrazu. Ohromil mě obrovský pult (baselight), který umožňuje rychlejší práci na dobarvování scén. Viděli jsme nejdříve scény bez úpravy a potom je nám pustili zpracované a upravené. Byl to neuvěřitelný rozdíl.

Potom jsme se seznámili s produkční manažerkou Markétou Duchkovou, která nás provedla celým studiem. Následně nám představila místnost, kde pracovalo asi šest lidí na počítačích. Každý upravoval svůj úsek filmu, který měl složitě rozpracovaný a vyznal se v tom jenom on.

Nejvíce mě asi zaujalo studio, kde pracovali přes rok a půl na jedné scéně, která byla celá 3D počítačově udělaná. Šlo o postapokalyptický obraz o potopě světa.

Na závěr jsme měli navštívit zvukové studio, ale protože nebylo volné, setkali jsme se pouze se zvukařem, který nám jejich práci popsal a vysvětlil. Pan Karel popsal, jak se zvuk při natáčení nahrává, a když je zvuk špatný a nejde to upravit počítačem, přijde herec do studia a sám sebe přemluví.

Prohlídka studia SPOON mě bavila a rád bych si jí někdy zopakoval.

Kryštof Capoušek s přispěním Martina Lukeše, kvarta A