Možná si ještě vzpomínáte na svou první učebnici čtení, čili slabikář. Já si z toho mého pamatuji, velká písmena A B C na přebalu a taky, že máma mele maso a Ema má mísu. Dovolte mi vysvětlit souvislosti mezi slabikářem, studenty a rodiči našeho gymnázia, během a organisací Siriri.

Stalo se pěknou tradicí zahájit maturitní týden hodinovým charitativním během studentů v Riegerových sadech, kdy je každé uběhnuté kolečko (= cca 1 kilometr) proměněno v desetikorunu věnovanou školou na podporu charitativního projektu. Nejinak tomu bylo i letos a tak se studenti, kteří se nezalekli májového deštíku, vydali 20. května krátce po desáté hodině na trať. Běh startovním praporem a hlavně úvodním slovem zahájil milý host z organizace Siriri, paní Ludmila Böhmová, která přinesla 2 školní pomůcky ze Středoafrické republiky, aby studenti na vlastní oči viděli význam jejich dnešního snažení. Jednou byla dřevěná tabulka na psaní a druhou slabikář v jazyce sango, který v rámci projektu „Škola hrou“  Siriri vytvořila, aby si prvňáčci ve Středoafrické republice také mohli pamatovat svoji „Emu s mísou“, ale po jejich. A právě nákup těchto slabikářů jsme se rozhodli podpořit. Vyměřená hodina stačila k tomu, aby studenti, každý dle svých možností urazili dohromady 726 kilometrů, což v přepočtu znamená 104 slabikářů. Celé 2 slabikáře, tedy 14 koleček, stihl za hodinu naběhat student sekundy Štěpán Dvořák a stal se letošním rekordmanem, co se sportovní stránky akce týče.

Tím však náš slabikářový příběh nekončí. V druhém kole, už neběžeckém, byl projekt představen rodičům a ti, kterým přišel sympatický, přispěly svým dílem. Díl k dílu a na světě je dalších 48 slabikářů (vybralo se 3365 Kč)

Studentům i rodičům srdečně děkuji za běžecké i finanční dary a rozloučím se jedním ze slovíček z jazyka sango, které jsem se dozvěděl na stránkách www.siriri.org. „Rozvojová spolupráce je běh na dlouhou trať. V SIRIRI pomáháme Středoafričanům nejprve pomalu vstát a postavit se na vlastní nohy. Proto podporujeme projekty v klíčových oblastech – ve zdravotnictví, školství a zemědělství. LORO znamená v jazyce sango BĚH. Tak nás v tom nenechte samotné a poběžte s námi!“

Děkuji za pozornost, Michal Miko

Video z akce na odkaze ZDE