Tento víkend, od 9. do 11. dubna se dva z našich studentů (Filip Hruška 5. A, Filip Absolon 5. A)  zúčastnili závěrečné konference 26. ročníku vzdělávacího projektu Pražský studentský summit.

Pražský studentský summit je celoroční vzdělávací projekt pro více než 300 studentů středních i vysokých škol z celé České republiky, který pořádá Asociace pro mezinárodní otázky. Mladým lidem poskytuje jedinečnou příležitost rozšiřovat si vlastní znalosti v oblasti mezinárodního dění a vztahů, lidských práv, ekonomie, mezinárodní vzdělávací, vědecké a kulturní spolupráce, světové bezpečnosti či životního prostředí.

Cílem projektu je rozvoj tzv. soft skills jako je kritické myšlení, rétorika, schopnost prezentovat a argumentace. Pražský studentský summit je simulace činnosti mezinárodních organizací (OSN, EU a NATO), kdy každý středoškolák i vysokoškolák zastupuje jednu ze světových zemí. Během ročníku probíhá pět workshopů, na které jsou přizváni různí hosté (předseda vojenského výboru Severoatlantické aliance Petr Pavel, novinář Jindřich Šídlo nebo senátor Pavel Fischer).

V průběhu ročníku probíhá seznamování delegátů se zastupovanou zemí i s fungováním mezinárodních organizací. Na konci ročníku pak sami studenti navrhují řešení problémů, kterými se zabývají reálné mezinárodní organizace a s ostatními účastníky se snaží prosadit to, o co by skutečně usiloval diplomat jimi zastupovaného státu. Summit se těší značné podpoře známých osobností a v minulosti projekt zaštítili například Madeleine Albrightová, Zdeněk Hřib nebo Václav Havel.

Jaký dojem si odnáší ze Summitu naši dva studenti, kteří oba zastupovali sice malou ale o to zajímavější Federativní Republiku Nepál? 

  1. Hruška: Summitu jsem se účastnil letos po druhé a musím říct, že každým rokem si ho užívám více a více. Pomohl mi odbourat strach z vystupování před lidmi a naučil jsem se kritickému myšlení a argumentaci. Jedná se o skvělou příležitost, jak se vzdělávat v mezinárodních problematikách, a člověk zde pozná lidi, kteří mají stejné zájmy jako on. Přestože se letošní ročník uskutečnil celý pouze v online formě, byl zážitek stejně silný. Rozhodně bych všem zájemcům doporučil se nebát. I když by to byl pro Vás první rok, neváhejte tomu dát šanci. Stojí to za to a zážitky, které si ze summitu odnesete, jsou nezapomenutelné.
  2. Absolon: Summitu jsem se účastnil poprvé. Popravdě jsem byl silně skeptický co se týče kolektivu, vedoucích či vůbec náplně této akce. Avšak ihned po prvním setkání jsem pochopil, že se nemám čeho bát. Komunikace před neznámými lidmi, konstruktivní prezentace svých názorů, nauka o řeči těla nebo trénování argumentačních faulů. Toto a mnohem více jsem si odnesl s sebou. Nesmím opomíjet hromadu informací o celosvětovém dění. Od organizátorů jsem často slyšel frázi: „kolik do summitu dáte, tak minimálně dvakrát tolik se vám toho ze summitu vrátí“ a musím s odstupem času říci, že je to pravda. Pokud někdo hledá zajímavou zkušenost v jakémkoliv ohledu, tak vřele doporučuji.

V případě dalších informací navštivte stránky Pražského studentského summitu (https://www.studentsummit.cz/) anebo neváhejte kontaktovat jednoho z účastníků summitu (filip.hruska@gevo.cz, filip.absolon@gevo.cz), kteří Vám rádi podají bližší informace.

(autor článku: Filip Hruška)