Tento týden jsme ukončili ústními zkouškami malou maturitu studentů 2.C, 4. A a B. Na rozdíl od minulých let studenti nedělali státní část anglické maturity, která je pouze na úrovni B1 podle CEFR ale zkoušky Cambridge English nanečisto.

Studenti byli zkoušeni na třech různých úrovních: PET (B1), FCE (B2) a CAE (C1) Byli rozřazeni podle úrovně skupiny nebo na doporučení učitelů a jejich individuálních potřeb na studium IB.

Cambridgeské zkoušky motivují studenty ve studiu a rozvoji angličtiny. Zkoušky nanečisto nastíní studentů jejich skutečnou úroveň a připraví je na certifikované zkoušky, které mohou v budoucnu potřebovat ať už na vysokou školu nebo do práce.

Cambridgeské zkoušky jsou složeny z těchto částí: gramatika, čtení, poslech, psaní a mluvení. Tyto části uceleně ukáží studentovu skutečnou znalost jazyka.

Pokud mají studenti zájem o certifikované zkoušky jednou možností je přihlásit se na certifikovaném centru AKCENT (akcent.cz). Naši studenti mají 5% slevu při registraci přes partnerskou školu (GEVO – Gymnázium Evolution). V centru Akcent je také možné se přihlásit na počítačové obdobu Cambridgeských zkoušek, což je výhodné pro studenty, kteří radši píši na počítači.

Více informací o zkouškách najdete na těchto stránkách:

PET (B1)

https://www.cambridgeenglish.org/exams-and-tests/preliminary/

FCE (B2)

https://www.cambridgeenglish.org/exams-and-tests/first/

CAE (C1)

https://www.cambridgeenglish.org/exams-and-tests/advanced/

English Malá Maturita Exams

Over the last three weeks, students of the fourth year completed their English Malá Maturita. Unlike previous Malá Maturita exams, which were state-run and leveled at the B1 CEFR, the English department felt that students had acquired the skills to confidently approach mock Cambridge exams.

Students either took one of the three mock exams–PET, FCE, or CAE–based off the recommendation of their Czech and native English teachers.

Not only do Cambridge exams encourage students to view English in broader contexts, they have also prepared students to be able to take a real cambridge exam in the future to suffice university or workplace prerequisites.

Cambridge exams rigorously assess a student’s ability to use English in real contexts. This means students are required to understand English at the word, phrasal, sentence, and structural level. This year yielded great results and demonstrated that students have made great strides in their ability to use English as both an academic and communicative tool.

More information on each of the respective exams can be found in the links below:

PET (B1)

https://www.cambridgeenglish.org/exams-and-tests/preliminary/

FCE (B2)

https://www.cambridgeenglish.org/exams-and-tests/first/

CAE (C1)

https://www.cambridgeenglish.org/exams-and-tests/advanced/

29.05.2019, Mgr. Jake James O’Donnell