Díky projektu UČITEL NAŽIVO a podpoře vedení školy jsem dostala jedinečnou příležitost vycestovat za poznáním za hranice. 20.1.2019 jsem společně se skupinou 50 nadšených lidí, kterým není kvalita českého školství lhostejná, vyrazila na týdenní poznávací exkurzi, jejímž cílem bylo nakouknutí pod pokličku finského školského systému.

Velice vřele nás na radnici v Hyrylä přivítala paní Katja Elo, která má na starosti odbor školství v celé oblasti Tuusula nedaleko Helsinek. Z úvodní přednášky, návštěvy tří škol všech možných stupňů a workshopům „Drama jako nástroj aktivního zapojení žáků do procesu učení” a „Používání robotiky a příběhů k aktivnímu zapojení žáků do procesu učení” jsem získala celkem jasnou představu to tom, v čem je tajemství úspěchu… Kouzelnými substancemi jsou především důvěra a podpora.

Vláda věří koordinátorům, koordinátoři věří ředitelům škol, ředitelé důvěřují svým učitelům a učitelé věří v úspěch svých žáků. Pokud kdokoli ze zmíněných účastníků potřebuje podporu, má se kam obrátit, vždy je vyslyšen a je mu podána pomocná ruka.

Badatelské vyučování, které používáme v Přírodě I a II a ve fyzice, i konstruktivistický přístup uplatňovaný v matematice už ve Finsku také znají… GEVO kráčí po správné cestě.