V turbulentní době se vracíme v tomto příspěvku poněkud zpátky v čase: s příchodem jara zorganizovali studenti našeho gymnázia pod vedením paní profesorky Tomáškové úklidovou akci pod záštitou celorepublikové iniciativy „Ukliďme Česko“. Někteří z nás se vydali ve dvojicích od školy uklízet Milíčovské kopce a přilehlé okolí, jiní uklízeli okolí svého domova. Sečteno podtrženo, výsledkem akce bylo sesbírání několik desítek pytlů odpadu.

Tady je celá zpráva o akci od Jana Eiselta ze III.C: 

LOS LESOS ÚKLIDOS-AKCE S NÁZVEM UKLIĎME ČESKO 27.3.2021

Bylo úterý 26.1. a pár odvážlivců, v čele s naší paní profesorkou, se rozhodlo pomoci naší krásné české přírodě. Dali do kupy tým o složení dvou učitelů a deseti žáků našeho gymnázia a zvolili si pracovní název týmu „Los lesos úklidos“. Tito hrdinové se dokázali spojit s organizací s názvem Ukliďme Česko, která jim poskytla pytle na odpadky. Dokázali do světa roznést větší povědomí o této akci. Lidé začali na svých sociálních sítí využívat hashtagy #loslesosuklidos nebo #uklidmecesko. Tohle by měl udělat každý. A přesně to byla snaha naší skupiny Los lesos úklidos. Nejen jít do lesa a uklidit pár odpadků, ale dostat mezi lidi povědomí o organizaci Ukliďme Česko. Přeci jen máme planetu jen jednu. Nová už tu nebude, a tak je potřeba se o ni starat.

Nastal den akce. Vše je nachystáno. Skupina Los lesos úklidos se sešla před naším gymnáziem (samozřejmě s rouškami a dvoumetrovými rozestupy), rozdělila se do dvojic a každá jedna dvojice si vzala část území, které musí být pročištěno. Pokryl se celý Milíčovský les a park za školou a začalo se sbírat. Jelikož jsem jeden z účastníků akce, musím říct, že jsem velmi mile

i nemile překvapen. Vážně neuvěříte, kolik odpadků můžete v lese za pouhou hodinu nasbírat, dokud to sami nezkusíte. Ještě jsme ani nevstoupili do lesa a náš pytel na plasty byl už plný.

Co bylo milým překvapením? Po cestě jsme potkali mnoho lidí s pytli, kteří se jako my také rozhodli přidat ruku k dílu. Udělalo mi to neskutečnou radost, stejně jako vidět ostatní z vás přidávat příspěvky na Instagram, kde nás označujete. Děkujeme:)

Závěrem bych vás rád všechny znovu vyzval k pomoci naší české přírodě. Víte, že papír se rozkládá 4 měsíce, filtr od cigarety 15 let, PET láhev 100 let a sklo 1000 let nebo také nikdy? A teď si jen vezměme to, kolik PET nebo skleněných lahví denně na zemi vidíme. Je to vážně neuvěřitelné. Proto vás prosím, podívejte se na stránky Ukliďme Česko a pojďte také pomoct. Další úklidový den je v sobotu 18. září. Ostatně pomáhat nemusíte pouze přes tuto organizaci. Bohatě stačí sebrat a vyhodit do nejbližšího koše odpadek, na který narazíme třeba na procházce. Je to malý krok pro člověka, ale velký krok pro planetu:)

 

Jan Eiselt, III.C