Vážení rodiče,

ráda bych vás informovala o dokončení administrativního jednání s MŠMT ohledně výjimky ze Školského zákona při ukončování studia tzv. maturitou IB DP.

Všechna potřebná povolení a souhlas s nově navrženým učebním plánem s rozšiřující angličtinou i učebním plánem IB DP jsme z MŠMT písemně obdrželi na konci srpna 2019.

Tato moje jednání završila předchozí úsilí několika let. Nejprve to byla žádost o povolení rozšířené výuky angličtiny, které předcházela nutná tříletá příprava k zažádání o povolení výuky některých předmětů v angličtině (čtyřleté a osmileté studium GEVO Sázavská). Vyšlapali jsme si svou vlastní cestu od postupně vytvářených učebních plánů až po tvorbu obsahu předmětů, hledali jsme odpovídající vyučující. Celý proces jsme za běhu důkladně analyzovali a upravovali tak, aby byl co nejvýhodnější pro studenty a aby je přitom dobře připravil na studium v IB DP. Spojením obou škol se pak podařilo převést tato povolení i na šestileté studium na GEVO Jižní Město. Optimalizovali jsme přípravu na poslední dva ročníky studia, zkvalitnili jsme metodické vedení učitelů, připravili program metodické pomoci studentům. Na základě celoroční přípravy vyučujících jednotlivých předmětů v IB DP, vedených koordinátorem IB DP Tomášem Vávrou, byl sestaven program pro poslední 2 ročníky studia těch, kteří budou zkoušky IB DP skládat. Mým cílem bylo umožnit těmto studentům veškeré výhody, které můžeme mít k dispozici, a po konzultacích na MŠMT jsem předložila obsáhlý materiál, umožňující výjimku z české maturity, aniž by se narušila plnohodnotnost skládaných zkoušek.

Zmíněný ministerský výnos nám povoluje uzavřít studium upravenou maturitou ve shodě s českými předpisy spolu se zkouškami IB DP (International Baccalaureate Diploma Programme – laicky řečeno mezinárodní maturita). Tito studenti nedělají školní část maturity a ze státní maturity mají povinnou pouze češtinu (obě složky – český jazyk a literaturu) v plném rozsahu písemné i ústní části. Vzhledem k tomu, že se v mnoha kapitolách překrývá s přípravou literatury pro IB a mají na to jednoho vyučujícího, je příprava usnadněna.

Maturitní vysvědčení dostanou jen s tímto předmětem a ministerskou doložkou, že jeho nedílnou součástí je vysvědčení zkoušek IB DP. Na základě této doložky berou všechny vysoké školy u  nás tuto maturitu jako plnohodnotnou k české státní a profilové školní maturitě a odpadá složitá nostrifikace předmětů IB DP.

Rok 2020 bude prvním výstupním rokem s IB DP programem. První tři vlaštovky jsou v plné práci (ročník 2.IB) a studium začal další ročník, 1.IB. V průběhu každého školního roku se v příslušném ročníku budou rozhodovat další studenti, zda nastoupí na IB DP program. Jsem potěšena, že už rozhodnutých je hodně, a doufám, že se připojí ještě další. Bylo by škoda tuto unikátní příležitost promarnit. Studium je sice náročné, ale zvládnutelné. Na šest předmětů mají studenti 2 roky – nedělají vše naráz během jednoho dne, jako je to u  české maturity, zkoušky jsou rozloženy do delšího období, i příprava na zkoušky je delší, jak jste ostatně informováni na schůzkách s koordinátorem IB DP Tomášem Vávrou. Nebojte se nárůstu hodin – ani program IB DP nesmí překročit povolený počet hodin, které mají studenti, jež si IB DP nevyberou. Mít vysvědčení s mezinárodní maturitou, kde je povinná matematika, zatímco se u  nás experti stále na toto téma hádají, je pro přijímačky i na českých vysokých školách tím nejlepším doporučením. Studenti si mohou samozřejmě vybrat ze dvou úrovní i lehčí formu  – tzv. aplikovanou matematiku. Ano, bude je to stát trochu úsilí, ale sami dobře víte, že nic v životě není zadarmo, a mají-li vaše děti obstát v náročné konkurenci, je pro ně IB DP program tou nejlepší průpravou.

I když je to pro školu nesmírně obtížné po organizační stránce, děláme to proto, abychom našim studentům prospěli a co nejlépe je do života, a hlavně na jejich profesi, připravili. Jestliže se vaše děti na naši školu dostaly, patří k těm nadprůměrným. Proč tedy nevyužít naplno jejich potenciál? Věřte jim, jako jim věříme my, že obstojí, a posilujte jejich sebedůvěru. Jejich maturitní vysvědčení spolu se zkouškami IB DP má s doložkou MŠMT naprosto stejnou platnost jako vysvědčení s českou maturitou, a navíc jim otevírá dveře dokořán do celého světa. A i když chtějí studovat v České republice, usnadní jim to vysokoškolské studium a uplatnění v budoucí praxi. To, s čím si vystačila vaše generace, v budoucnu bude málo.

 

Držím všem palce!

Dr. R. Preissová,

zřizovatelka a generální ředitelka GEVO

 

Z reakcí rodičů vybíráme:

Vážená paní ředitelko,

za svého syna ...Vám velmi děkuji za Vaše úsilí a práci, která mu umožnila nastoupit do programu IB na Vaší škole.

Velmi si toho vážíme a víme, na základě zkušeností od staršího syna, který prošel IB programem na jiné škole a v současnosti studuje na Edinburgh University již 3. rokem, že tento program opravdu posunuje studenty na jinou úroveň.

Přeji Vám i škole další úspěchy. S úctou Eva Dvořáková

 

Dobry den,

chtel jsem celemu tymu Geva pogratulovat a podekovat za to, ze jste se o tuto vec aktivne zasadili a dovedli ji ke zdarnemu konci.

Je to velky uspech -- a pro nas, rodice, uzasna zprava!

IB je mezinarodne uznavany etalon kvality, a -- jak pise pani reditelka ve svem dopise -- vec, ktera otevira studentum dvere do celeho sveta.

Diky a preju hezky den,

OV
Dobrý večer, děkujeme za informaci a držíme celému týmu GEVO palce, ať Vám plány vychází.

Vím, kolik je za tímto dopisem práce.
 Dobrý den, p. ředitelko,

ráda bych Vám poděkovala za Vaše několikaleté úsilí implementovat IB DP maturitu na našem gymnáziu Evolution. Naši absolventi bilingvního programu na ZŠ Antonína Čermáka a ZŠ Věry Čáslavské, kteří jsou v současné době Vašimi studenty jsou s programem, profesory a celkovou atmosférou gymnázia moc spokojeni.
GB