Na začátku dubna se sedm studentů GEVO Jižní Město a 16 studentů GEVO Sázavská vydalo na výměnný pobyt do německého Hamburku. Našimi partnery byli studenti z gymnázia Blankenese, v jedné z nejhezčích čtvrtí města.

Program byl velmi pestrý a každý si v něm našel své. Podnikli jsme netradiční turistickou prohlídku centra, včetně jízdy lodí, procházku podél vodních kanálů. Prošli jsme si i Labskou filharmonií, zastavili se před radnicí i zříceninou kostela sv. Mikuláše. Z vyhlídky na kostele sv. Michaela jsme měli Hamburk jako na dlani. Část dne jsme strávili také na zdejší pouti Hamburger Dom, ta překvapila svými obřími rozměry. V rámci programu jsme šli do kina nebo jsme navštívili Dialoghaus Hamburg, kde jsme měli prohlídku „Dialog im Stillen” – dialog v tichu. Dostali jsme zvukotěsná sluchátka a asi na hodinu jsme s průvodcem procházeli výstavou a mohli jsme komunikovat jen jako hluší lidé, tedy pomocí mimiky a gest.

Ve škole jsme si pak zkusili asi v 200 lidech simulaci Evropského parlamentu. Jeden večer se konal tzv. „Europa Abend”, kde jsme měli vlastní vystoupení spolu s Němci či dalšími výměnnými studenty z Polska a Kosova. Konala se také ochutnávka tradičních jídel, které jsme předtím dělali doma ve svých rodinách.

Ve volném čase každý podnikal něco jiného, někdo navštívil další památky, někdo kavárny a restaurace, někdo byl po večerech na večírcích. Pobyt byl pro nás určitě v mnohém inspirací, co se týče zdejšího životního stylu i města jako takového. Většinu z nás například překvapilo, kolik lidí se po městě i do školy pohybuje na kolech (okolí školy bylo bicykly doslova zaplavané), i přes celkem kopcovitý terén.

Týden v Hamburku byl super a už se na své partnery těšíme koncem září v Praze.

Martin Šnobr, 5.A