Vážení kolegové učitelé, studenti, rodiče, absolventi, příznivci školy, všichni, kteří se zajímáte o svět kolem nás,

před několika týdny získalo hnutí Tálibán opět vládu nad celým Afghánistánem. Co tato vláda přinese pro tuto zemi uvidíme za pár měsíců či let. Ale nyní už vidíme dílčí změny. Na prvním místě dochází k výraznému omezování výuky ve školách. Upravuje se vzdělávání tak, aby odpovídalo požadavkům a nárokům přísných islámských zákonů, jak je vykládají příslušníci tohoto hnutí. 

Když vládl Tálibán v Afghánistánu v 90. letech 20. století, zakázal dětem pouštění draků, a nyní tento zákaz opět vyhlásil. Pouštění draků v Afghánistánu má trochu jinou podobu, než známe ze střední Evropy. Jde o mnohem víc, někdy je tato zábava i hodně nebezpečná, přesto a možná právě proto ji Afgánci tolik milují. Vždyť drak může představovat symbol svobody, volnosti, pohody nejen u nás doma.

Rozhodli jsme se uspořádat společné pouštění našich draků na podporu svobody vzdělávání, na podporu právě dětí, aby se mohly vzdělávat tak, jak to cítí a jak to potřebují. Nejde jen o jednu středoasijskou zemi, na světě je mnoho zemí, kde vzdělání a svoboda k sobě nepatří, kde jsou děti vyučovány pod různými pohrůžkami. 

Chceme, aby letošní podzim byl plný draků. Draků, kteří upozorňují na nerovnosti a nespravedlnosti ve světě. Budeme moc rádi, pokud nás podpoříte. Přidejte se k nám 7. října přímo na Letenské pláni v Praze od 13:00. Pokud nemůžete, či to máte daleko, připojte se kdykoliv během letošního podzimu a dejte nám o tom vědět. Zařaďte do vašich hodin krátkou aktualitu o tom, co se děje. 

V nejbližších hodinách budou hotové webové stránky akce. Můžete využít jednoduchý pracovní list nejen pro účastníky. Obsahuje ukázku z Lovce draků, jedné z nejznámějších knih z prostředí Afghánistánu, najdete zde i historické a zeměpisné souvislosti a úmluvu o právech dítěte. Pracovní list bude k dispozici na webu akce, zúčastněným školám posíláme dopředu, aby se  studenti mohli seznámit s danou problematikou. Pokud budete přidávat na sociální sítě vaše pouštění draků, budeme rádi, když připojíte hashtag #kitesforeducation, abychom o sobě věděli.

Domluvili jsme partnerské organizace, které můžete oslovit, pokud byste se rozhodli finančně podpořit vzdělávání.

  1. můžete využít program Člověka v tísni a jeho program zaměřený pro školy ve světě https://www.skutecnydarek.cz/
  2. můžete popořit naše absolventy, co postaviliSluneční školu v indickém Himaláji a dále ji provozují  http://www.surya.cz/podporte-nas
  3. anebo se podívejte, že problémy nejsou jen v „rozvojovém světě“, ale i nás můžete například pomoci organizaci Slovo 21 a jejich podpoře dětí ze sociálně slabších rodin při vzdělávání https://www.slovo21.cz/extensions/dza-dureder

Pracovní list: Pracovní list draci 01

Moc Vám děkujeme za vaši podporu.

Více o probleatice Afgánistánu najdete například na:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/12939417521-afghanistan-40-let-valky/219562268320001/

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/afghanistan-chudoba-humanitarni-pomoc-krize-hlad-osn-taliban-usa-zahranicni_2109110705_eku

https://www.clovekvtisni.cz/co-delame/humanitarni-a-rozvojova-pomoc/afghanistan

https://theses.cz/id/lej6sn/Lenka_Rznarov_DP.pdf

https://www.bbc.com/news/world-asia-58550640    

https://www.youtube.com/watch?v=sLtavGjAOJY

https://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/asie-a-oceanie/deti-v-gaze-zautocily-na-rekord-v-pousteni-draku_131839.html