V pátek 24.5. 2019 se třídy 1.A a 1.B vydaly spolu se svými třídními profesory, dvěma řidiči a průvodcem na devítidenní cestu do Londýna a Walesu.

Nejprve bylo potřeba strávit téměř 17 hodin v autobuse, než se člověk dostal na místo určení. Doprava v Praze v pátek odpoledne nepřála a nepřála ani doprava v sobotu ve tři ráno v Bruselu, takže jsme nestihli trajekt a museli tak čekat dvě hodiny na další. Po zhruba dvou hodinách plavby jsme již zahlédli známé bílé útesy v Doveru a vstoupili jsme na ostrovy, kde se jezdí vlevo, což nás zpočátku trochu znepokojovalo. Znepokojovaly nás také všudypřítomné kruhové objezdy, na které se také vjíždí obráceně.

Po dvou hodinách cesty a další hodině proplétání se Londýnem nás řidiči vysadili kousek do Buckinghamského paláce, kde jsme byli svědky právě probíhající vojenské přehlídky. Následovala procházka kolem paláce a zakotvili jsme na Leicester Square a strávili shopingem, zevlingem a jídlem dalších pár příjemných chvil. Nemohli jsme zapomenout ani procházku po Covent Garden. Vyvrcholením dne pak byla projížďka legendárním Doubledeckerem a metrem, které nás vyvezlo večer až na kraj Londýna do Harrow, kde se k nám připojil náš bus s kufry a čekaly na nás rodiny, kam jsme se jen na jednu noc nastěhovali.

Ráno nás čekal přesun do rodiště literárního velikána Williama Shakespeara – do Stratford upon Avon, které jsme si řádně prošli, včetně muzea a zde nás přivítala první z řady dešťových epizod. Vpodvečer jsme se pak přesunuli na předměstí Liverpoolu, kde jsme počkali na naše další rodiny, u kterých jsme byli ubytováni dalších pět nocí. Odtud jsme pak podnikali v nekřesťansky ranních hodinách (7:30!!!) výlety například k Llangollenskému vodnímu kanálu, projížďce na lodi po tomto kanálu. Navštívili jsme také majestátní katedrálu v Chesteru, prošli si místními „nadloubími“, zashopovali v Primarku, objevili kouzlo Poundlandu (britská obdoba českého „Vše za 39Kč), navštívili několik obrovských hradů – Conway, Baumaris a Carnafon, vyjeli si tramvajlanovkou nad město Llandudno, prošli si místní promenádu, zchladili nohy v moři, nalákali jsme české kamarády úchvatnou  modrou oblohou, sluníčkem (a venkovní teplotou 10 stupňů). Nemohli jsme chybět ani ve městě s nejdelším názvem na světě, či jsme se stavili v místních břidlicových dolech, a vyjeli terénními trucky do lomů (a přitom viděli jen mlhu). Zkrátka toho ten týden bylo spousta. Přidejte si k tomu příjemné venkovní teploty (10-15 stupňů), či nádhernou oblohu (mlha, déšť, vítr) – zážitky nemusí být pozitivní, hlavně, že jsou silné. Poslední den jsme pak věnovali návštěvě dalších pamětihodností Londýna, včetně návštěvy nejvyššího mrakodrapu Británie – The Shard. A pak už nás čekal přesun zpět na kontinent. Přivezli jsme si  spoustu zážitků, dárků, hadříků a někteří i rýmu a kašel. Bylo to super!